Kino

Poniżej znajdziesz różne interesujące filmy wraz z ich krótkimi opisami.
Wersję hiszpańską tej strony znajdziesz tutaj: versión española - el cine

Filmy i seriale po hiszpańsku oraz w wersji angielskiej, z napisami lub dubbingiem, można zobaczyć tutaj: http://www.seriesyonkis.com/ lub na stronie: http://www.seriespepito.com/.
Dużo ciekawych seriali całkowicie po hiszpańsku znajdziesz tutaj: www.rtve.es w zakładce "SERIES".
Jeśli interesują Cię telenowele, zajrzyj na stronę: www.tusnovelas.net :)

Znajdziesz tutaj informacje o poniższych filmach:
"El bola"
"Celda 211"
"Frida"
"Inni"

"El Lobo" - "Wilk"
"Miłość w czasach zarazy"
"Sekret jej oczu"
"Sierociniec"
"Słodkich snów"
"Volver"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł: "El bola"

Reżyser: Achero Mañas
Główni aktorzy: Juan José Ballesta
Rok: 2000
Film zrealizowany przy wsparciu Unicefu w obronie praw dzieci maltretowanych. Nagrodzony czterema nagrodami Goya, w tym za najlepszy film oraz najlepsze objawienie aktorskie (Juan José Ballista).
El bola to dwunastoletni chłopiec, który żyje w pełnym przemocy środowisku, szykanowany przez swojego okrutnego ojca. To wszystko sprawia, że chłopiec wstydzi się swojej rodziny oraz unika kontaktu z rówieśnikami. Pojawienie się nowego kolegi w szkole zmienia jego stosunek do otaczającej rzeczywistości. Poznaje czym jest przyjaźń oraz możliwości jakie daje życie w zupełnie innej sytuacji rodzinnej, co daje mu siłę do skonfrontowania się z własnymi problemami.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł: "Celda 211"

Reżyser: Daniel Monzón
Główni aktorzy: Alberto Ammann, Luis Tosar
Rok: 2009

Ten film zdobył osiem nagród Goya, między innymi za najlepszy film, dla najlepszego aktora oraz reżysera.
Juan Oliver, niedawno zatrudniony jako strażnik więzienny, dzień przed rozpoczęciem pracy wybiera się do zakładu karnego aby poznać nowe miejsce pracy oraz atmosferę tam panującą. W wyniku serii nieszczęśliwych zdarzeń, traci przytomność i gdy budzi się w celi numer 211, odkrywa, że w więzieniu wybuchł bunt. Znajduje się w trudnej i niewygodnej sytuacji, więc aby wyjść z niej cało, stara się zachowywać jak inni więźniowie oraz wymyśla swoją własną historię: znalazł się tam za zabójstwo pierwszego stopnia z wyrokiem 19 lat. Udaje mu się zdobyć zaufanie guru więźniów, nazywanego Malamadre.
Tymczasem policjanci odkrywają, że w więzieniu znajdują się członkowie ETA, których Malamadre używa aby zwrócić na siebie uwagę. Jednemu z policjantów udaje się dostać do więzienia, gdzie wpada w pułapkę. W zemście za to co się stało, policjanci decydują się wyjawić Malamadre prawdę: Juan nie jest żadnym więźniem, tylko jednym z funkcjonariuszy, który przez przypadek został zamknięty wraz z nimi...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł: "Frida"
Reżyser: Julie Taymor
Główni aktorzy: Salma Hayek, Alfred Molina
Rok: 2002
Frida Kahlo - meksykańska malarka, znana głównie z autoportretów, żona Diego Rivery, kochanka Lwa Trockiego, kochanka kobiet, zwolenniczka rewolucji.. Friducza, jak zwykł nazywać ją mąż, to postać bardzo złożona i być może właśnie dlatego tak interesująca.
Film opowiada o niezwykłej kobiecie, jej oryginalnej twórczości i jeszcze bardziej nieprawdopodobnym uczuciu, a wszystko to dzieje się na tle ówczesnego Meksyku. Jej burzliwe, prowokujące, często łamiące konwenanse życie wydaje się być gotowym filmowym scenariuszem. W tym przypadku jednak autorom filmu nie udało się narzucić własnej wizji postaci - jej życie i temperament całkowicie zapanowały nad filmem i jego twórcami.. Duża w tym zasługa Salmy Hayek, która odgrywa główną rolę w sposób tak autentyczny, że chwilami nie można się oprzeć wrażeniu, że aktorka nie tylko gra Fridę, ale że jest nią naprawdę. Warto wiedzieć, że to właśnie aktorka, zafascynowana osobą malarki, przyczyniła się do powstania filmu. 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł: "Inni"
Reżyser: Alejandro Amenabár
Główni aktorzy: Nicole Kidman
Rok: 2001
Główną postacią w filmie jest Grace (w tej roli Nicole Kidman), która oczekuje na powrót swojego męża z II Wojny Światowej. Mieszka w starym domu wraz z dwójką swoich dzieci: Anne oraz Nicholasem, którzy to cierpią na rzadką alergię nie pozwalającą im przebywać na słońcu. W związku z tym w domu panuje całkowita ciemność i obowiązują ścisłe reguły. Odludna wyspa Jersey napawa Grace strachem. Bohaterka tylko w domu czuje się bezpiecznie. Bezpieczeństwo to jest jednak pozorne - zaczyna pojawiać się coraz więcej pytań, na które bardzo trudno znaleźć odpowiedź. Właśnie tak, w blasku świec, Grace będzie zmuszona odkryć co się dzieje w jej domu oraz.. kim są "inni".
Opisywany film jest laureatem ośmiu z piętnastu nagród Goya, do których został nominowany, jak na przykład: Najlepszy Dźwięk, Najlepsza Fotografia, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film. Tuż obok "Días contados" i "Celda 211" jest czwarta na liście najbardziej nagrodzonych dzieł w tym plebiscycie.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł: "El Lobo"
Reżyser: Miguel Courtois
Główni aktorzy: Eduardo Noriega, Silvia Abascal
Rok: 2004

Akcja rozgrywa się w Hiszpanii w latach 70 XX wieku. Młodemu agentowi hiszpańskich służb specjalnych, José María Loygorri, udaje się przeniknąć do struktur ETA - organizacji terrorystycznej walczącej o niepodległość Kraju Basków. Dzięki jego kilkuletniej działalności stało się możliwe zatrzymanie około 1/4 członków tego ugrupowania. "Operacja Wilk" była jednym z największych sukcesów policji w tej dziedzinie.
Niestety, wspomniany "el Lobo" nie może cieszyć się swoim sukcesem, ponieważ wraz z zatrzymaniem członków ETA rozpoczynają się jego poważne problemy. Jest zmuszony uciec z Kraju Basków, zmienić tożsamość, zrobić sobie operację plastyczną i żyć w ukryciu pod ciągłymi groźbami ze strony tej organizacji, która skazała go na śmierć. Txema (jak znajomi nazywają agenta Loygorri) nie jest dumny z powodu tego, co dokonał. Uważa że zdradził ważne dla niego osoby. W istocie, pod koniec filmu jego dziewczyna nazywa go "un traidor a la patria vasca", co oznacza "zdrajca baskijskiej ojczyzny".

 Scenariusz oparty został na prawdziwej historii Mikela Lejarza, który to w latach 1973-1975 przeniknął do struktur ETA. Nie tylko opowiada o przebiegu "Operacji Wilk", ale również trzyma w napięciu ukazując dylematy bohatera, który musi dokonywać wyborów moralnych oraz decydować pomiędzy dwoma typami lojalności: wobec baskijskich przyjaciół oraz wobec służb specjalnych (dla których pracuje).
Film zdobył dwie Nagrody Goya: za najlepsze efekty specjalne oraz montaż. Eduardo Noriega był nominowany do Nagrody Goya dla najlepszego aktora, natomiast Silvia Abascal - do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł: "Miłość w czasach zarazy"
Reżyser: Mike Newell
Główni aktorzy: Javier Bardem, Giovanna Mezzoggiorno
Rok: 2007
Ekranizacja słynnej powieści Gabriela Garcíi Márqueza, w reżyserii Mike Newella. Film opowiada historię Florentino Arizy (w tej roli Javier Bardem), który jest gotowy czekać 51 lat 9 miesięcy i 4 dni na osobę, którą uważa za miłość swojego życia - Ferminę (Giovanna Mezzogiorno). Nie jest to jednak typowa historia o miłości. Newell przedstawia uczucie jako jedną z części codziennego życia. Historia ta rozwija się na przełomie XIX i XX wieku na jednym z kolumbijskich wybrzeży, w czasach gdy bieda i wojny domowe wyniszczają państwo. Do miast dociera epidemia cholery, a “objawy miłości mylą się z objawami choroby”..
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł: "Sekret jej oczu"

Reżyser: Juan José Campanella
Główni aktorzy: Ricardo Darín, Soledad Villamil
Rok: 2009

Nie jest to łatwy film, jednak jeden z lepszych jakie widziałam, niewiarygodnie dobry. Zapada w pamięci na długi czas. Został nakręcony na podstawie powieści "La pregunta de sus ojos" Eduardo Sacheri. W roku 2010 stał się drugim, zaraz po "La historia oficial", filmem argentyńskim, który nagrodzono Oscarem jako najlepszy film nieanglojęzyczny.
W roku 1999 Benjamín Espositobyły argentyński agent federalny, postanawia napisać książkę na temat morderstwa sprzed 25 lat, która to sprawa do tej pory nie została rozwiązana w wyniku bezmiaru niesprawiedliwości charakterystycznego dla Argentyny lat siedemdziesiątych. Esposito wraca pamięcią do wydarzeń z przeszłości oraz szczegółów tej zbrodni. Rezultaty są zaskakujące...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Tytuł: "Sierociniec"
Reżyser: Juan Antonio Bayona
Główni aktorzy: Belén Rueda
Rok: 2007

Film z pogranicza gatunków dramatu i horroru, który osiągnął duży sukces międzynarodowy. Został nominowany do aż 61 nagród, z których zdobył 31 - między innymi 7 Nagród Goya. Był modyfikowany i przedstawiany w wielu wersjach, jak na przykład amerykańskiej czy japońskiej (mając oczywiście na uwadze prawa autorskie). Firma New Line Cinema zakupiła prawa do filmu, aby zrobić remake w Hollywood.
Laura (Belén Rueda) dorastała w sierocińcu. Teraz, w wieku 30 lat, wraca do miejsca w którym się wychowała wraz z mężem Carlosem oraz adoptowanym synem Simonem. Planuje otworzyć tam ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych. Niedługo po przybyciu do nowego domu chłopiec zaczyna dziwnie się zachowywać oraz opowiadać nieprawdopodobne historie o wymyślonych przyjaciołach, których tylko on może zobaczyć. Z biegiem czasu Laura zaczyna się niepokoić tą sytuacją oraz przeczuwa, że mury domu kryją pewną przerażającą tajemnicę. Próba rozwiązania tej sytuacji przywraca straszne wspomnienia z dzieciństwa, które nie dają jej spokoju i zobowiązują do odtworzenia w pamięci zdarzenia, którego była świadkiem jako młoda dziewczyna...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł: "Słodkich snów"
Reżyser: Jaume Balagueró
Główni aktorzy: Luis Tosar, Marta Etura
Rok: 2011
Cesar to dozorca wzorowo wypełniający swoje obowiązki w luksusowej kamienicy w samym centrum Barcelony. Ma jednak poważny problem - nie potraf być szczęśliwy. Jedyną przyjemność sprawia mu czynienie przykrości innym ludziom. Gdy zdaje sobie sprawę z tego, jaką moc daje mu znajomość ich sekretów, zwyczajów i słabych punktów, stara się zmienić ich życie w koszmar. Gdy do jednego z najelegantszych mieszkań wprowadza się Clara, zawsze wesoła młoda kobieta, Cesar stara się zrobić wszystko aby się do niej zbliżyć i zmazać irytujący go uśmiech z jej twarzy. Za dnia jest uczynny i uprzejmy dla mieszkańców kamienicy, jednak w nocy...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł: "Volver"
Reżyser: Pedro Almodóvar
Główni aktorzy: Penelope Cruz, Carmen Maura, Lola Dueñas
Rok: 2006
Film, który zdobył ponad 40 nagród międzynarodowych, jak na przykład pięć nagród Goya, Srebrnego Kondora dla najlepszego filmu iberoamerykańskiego oraz Europejską Nagrodę Filmową od publiczności, która okrzyknęła go najlepszym filmem roku. Penelope Cruz została również nominowana do Oscara dla najlepszej aktorki.
Reżyser, Pedro Almodóvar, skomentował film słowami*: "jest to opowieść o trzech pokoleniach kobiet, które przetrwały wiatr, ogień, szaleństwo, przesądy a nawet śmierć, na podstawie dobroci, kłamstw i bezgranicznej żywotności." Rzeczywiście, bohaterkami filmu są cztery kobiety pochodzące z jednej rodziny: babcia, jej dwie córki oraz wnuczka.
Raimunda, jedna z córek, mieszka wraz ze swoim bezrobotnym mężem oraz nastoletnią córką. Sole, jej siostra, pracuje jako fryzjerka. Obie straciły rodziców w tajemniczym pożarze, który miał miejsce w ich rodzinnej miejscowości - La Mancha.
Raimunda i Sole starają się stawić czoła życiu codziennemu, nadmiarowi obowiązków i problemom rodzinnym. Wszystko komplikuje się nieco, wraz z nagłym pojawieniem się matki obu kobiet, a później jeszcze bardziej kiedy córka Raimundy zabija w obronie własnej agresywnego ojca.Kobiety decydują się rozwiązać swoje sprawy same, w domowym zaciszu...
*oryginalny cytat: "tres generaciones de mujeres [quien] sobreviven al viento solano, al fuego, a la locura, a la superstición e incluso a la muerte a base de bondad, mentiras y una vitalidad sin límites."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz