czwartek, 21 listopada 2013

DELE 2013 - edycja listopadowa

Już jutro oraz w sobotę wiele osób weźmie udział w listopadowej edycji egzaminów DELE. W listopadzie zeszłego roku znajdowałam się w podobnej sytuacji, dlatego rozumiem doskonale stres, który wiąże się ze świadomością tego, iż pozostał tylko jeden dzień aby sprawdzić, czy mój poziom języka hiszpańskiego jest w istocie taki, jak uważam.
Po pierwsze, należy podejść do tego spokojnie - stres w niczym nam nie pomoże (a i zepsuć może całkiem sporo), więc nie warto stracić swojej możliwości zdobycia dyplomu DELE z powodu zbytniego zastanawiania się nad sprawami, na które i tak nie masz większego wpływu. Po prostu idź do Cervantesa, napisz ten egzamin i zdaj. Jeśli wybrałeś ten właśnie poziom to znaczy, że odpowiada on Twojemu przygotowaniu. Wiem, że łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ale uwierz mi - z czasem ten egzamin nie będzie Ci się wydawał tak straszny jak teraz :) 
Życzę wszystkim podchodzącym do egzaminów dużo szczęścia i pewności siebie! Oby compresión lectora okazała się łatwa, comprensión auditiva dała się zrozumieć, a podczas odpowiedzi ustnej w waszych głowach było wiele pomysłów, które pozwolą zaimponować egzaminatorom! :) Dyplom wygląda mniej więcej tak, a Ty będziesz za jakieś 8 miesięcy mieć podobny w swoich rękach.
Wyświetlanie 2013-11-21 20.35.22.jpg
Czym jest DELE? Mały przewodnik dla niewtajemniczonuch :)
"Skrót "DELE" oznacza Diploma de Español como Lengua Extranjera, czyli Dyplom z Hiszpańskiego jako Języka Obcego. Egzaminy DELE są jedynymi egzaminami oficjalnymi z języka hiszpańskiego o charakterze międzynarodowym, sygnowanymi przez Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Hiszpanii. W Polsce ich organizatorem jest Instytut Cervantesa." - czytamy na oficjalnej stronie Instituto Cervantes.

Jeżeli Twoim językiem ojczystym nie jest język hiszpański oraz chciałbyś otrzymać oficjalne potwierdzenie znajomości tego języka - możesz wybrać poziom, który uważasz za odpowiedni i zapisać się na egzamin. Są dostępne poziomy zgodne z wytycznymi dotyczącymi poziomu biegłości językowej ustalonymi przez Radę Europy: A1, A2, B1, B2, C1, C2, co pozwala ustalić jeden standardowy, międzynarodowy i obiektywny system oceniania tego, jaki poziom językowy trzeba osiągnąć aby otrzymać dany dyplom.
Więcej informacji na temat konkretnych poziomów znajdziesz tutaj: poziomy egzaminu DELE
Jeżeli do tej pory nie zdecydowałeś jaki poziom mógłby być adekwatny dla Ciebie, tutaj możesz zobaczyć przykładowe modele egzaminów oraz posłuchać audio: modele egzaminów DELE
Kiedy planuje się egzaminy w przyszłym roku, jakie będą orientacyjne ceny egzaminów oraz możliwe zniżki? terminy i ceny DELE
Przygotować się do egzaminu można również poprzez uczestnictwo w organizowanych przez Instituto Cervantes kursach specjalistycznych.
Nie jest konieczne zdanie niższego poziomu egzaminu, aby móc podejść do wyższego, co oznacza że egzaminy są od siebie niezależne i można wybrać poziom zgodnie ze swoim przygotowaniem oraz zainteresowaniem.

Dlaczego warto mieć taki dyplom?
Dyplom DELE jest oficjalnym dyplomem potwierdzającym znajomość języka hiszpańskiego jako obcego, uznawanym na arenie międzynarodowej, cieszącym się dużą renomą nie tylko w prywatnych i publicznych placówkach edukacyjnych, ale również docenianym w świecie biznesu i różnych sektorach rynku (np. na rynku turystycznym). Obecnie zglobalizowany świat wymaga od nas znajomości przynajmniej dwóch języków obcych, aby móc komunikować się stosunkowo często z osobami z innych krajów - a jeśli ta wiedza potwierdzona została dyplomem rozpoznawanym w wielu krajach - jeszcze lepiej.
W egzamin trzeba niestety zainwestować trochę pieniędzy, ale należy pamiętać, że dyplom DELE jest ważny bezterminowo, więc nie trzeba podchodzić do niego po raz kolejny ani odnawiać go po kilku latach.
Dyplom DELE wydaje się być oficjalnym potwierdzeniem kompetencji językowych w zakresie języka hiszpańskiego, dlatego też ułatwia uzyskanie stypendium (np. Erazmus), dostanie się na uczelnie lub osiągnięcie określonego miejsca pracy. Uznaje się taki dyplom za dokument wystarczający aby potwierdzić znajomość języka w celach zawodowych bądź naukowych na terenie Hiszpanii, w przypadku gdyby takie potwierdzenie było wymagane.

Podane informacje pochodzą z oficjalnej strony dyplomów DELE: http://diplomas.cervantes.es/ oraz strony Instytutu Cervantesa w Krakowie: http://cracovia.cervantes.es/pl/default.shtm. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie związane z tym tematem, spróbuj znaleźć te informację na powyższych stronach. Warto zapoznać się z częścią "najczęstsze pytania" (w języku polskim): najczęstsze pytania, gdzie znajdują się odpowiedzi na 16 tematów nurtujących osoby decydujące się na podejście do egzaminu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz