piątek, 15 listopada 2013

Listopad w Krakowie

Planujesz spędzenie kilku dni w Krakowie oraz najbliższych okolicach i nie masz konkretnego planu zwiedzania?
Wkrótce odwiedzą Cię znajomi i zastanawiasz się po jakich miejscach warto ich oprowadzić?
Gdzie i kiedy można zwiedzać bezpłatnie?
Czy istnieje możliwość wybrania przewodnika hiszpańskojęzycznego?
O tym co, za ile oraz w jakich godzinach można zwiedzić w Krakowie poza wysokim sezonem (w tym przypadku głównie w listopadzie) przeczytasz poniżej.

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich
17 listopada 2013, godz. 10.00-16.00
Tego dnia, już po raz dziewiąty, mamy możliwość zapoznania się z ofertą krakowskich muzeów zupełnie za darmo! W przypadkach niektórych miejsc będzie konieczna wcześniejsza rezerwacja, m.in. do podziemi Rynku Głównego i Fabryki Oscara Schindlera. 
Rezerwacji można dokonywać na stronie bilety.mhk.pl oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających. W przypadku Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce obowiązuje rezerwacja telefoniczna.
Pozostałe miejsca biorące udział w Dniu Otwartym to: 
Muzeum Archeologiczne, Muzeum Farmacji Collegium Medicum, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA i Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim.
Zamek Królewski na Wawelu
W listopadzie 2013 Wawel można zwiedzać bezpłatnie. 
Do wyboru mamy na jedną z wystaw głównych (Reprezentacyjne Komnaty Królewskie lub Skarbiec i Zbrojownia) oraz na jedną z wystaw dodatkowych (Nabytki 2012 oraz "Dama z gronostajem" lub Wawel Zaginiony). Przed rozpoczęciem zwiedzania należy pobrać bezpłatne bilety, które wydawane są na konkretne godziny. Planując zwiedzanie należy również wziąć pod uwagę, że w przypadku niektórych wystaw obowiązują stałe dzienne limity wejść (np. słynną "Damę z gronostajem" każdego dnia ma możliwość zobaczyć tylko 600 osób). Zwiedzanie odbywa się indywidualnie, ale można zaopatrzyć się w audio-przewodnik. Większość miejsc posiada opisy w dwóch językach - polskim oraz angielskim.
Więcej informacji na temat zwiedzania oraz samego zamku znajdziesz tutaj

Muzeum Auschwitz-Birkenau
Odwiedzający Muzeum indywidualnie mają możliwość zwiedzania go w tzw. turach, które od listopada do marca (z wyjątkiem 27.01.2014 r.) organizuje się w 6 językach: polskim, angielskim, hiszpańskim , francuskim, włoskim oraz niemieckim.
język polski:  11.00, 13.20
język angielski: 10.30, 11.30, 12.30, 13.20
język hiszpański: 12.30
Bilet w języku polskim kosztuje 25 zł (ulgowy 20 zł), a w języku obcym 40 zł (ulgowy 30 zł). Bilety należy zakupić na miejscu. Cena obejmuje zwiedzanie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau z przewodnikiem, wypożyczenie zestawu słuchawkowego oraz przejazd autobusem. Samo zwiedzanie trwa około 4 godziny.
Więcej informacji na temat Muzeum oraz zwiedzania znajdziesz tutaj

Free Walking Tour
Każdego dnia można wybrać się na zwiedzanie centrum Krakowa lub dzielnicy żydowskiej Kazimierz z przewodnikiem w języku angielskim, odpowiednio o godzinie 10.00 oraz 13:30.
Oprowadzanie w języku hiszpańskim:
centrum historyczne Krakowa - w każdą niedzielę o 11.00
dzielnica Kazimierz - w każdą sobotę o 11.00
Punkt zbiórki tych wycieczek przed Kościołem Mariackim. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Więcej informacji na temat wycieczek znajdziesz: tutaj

A gdy zgłodniejesz...
Spróbuj przysmaków tradycyjnej kuchni polskiej! Można to zrobić na przykład w restauracji "U Babci Maliny" (przy ul. Sławkowskiej 17 oraz przy ul. Szpitalnej 38). Najlepsze pierogi znajdziesz jednak w "Przystanku Pierogarnia" (ul. Bonerowska). 
Jeśli natomiast chciałbyś poczuć się jak w Hiszpanii (nie zważając na to iż znajdujesz się w najpiękniejszym polskim mieście :) - wybierz się do restauracji "Valparaiso" (przy ul. Dietla 33). Latynoamerykańskich specjałów możesz spróbować w "The Mexican" (przy ul. Floriańskiej 34) - miejscu z unikalnym meksykańskim wystrojem, odznaczającym się dużą dbałością o szczegóły. :)

Wieczorem, po zwiedzaniu, tak dla relaksu, w każdy czwartek po godzinie 18.00 można wybrać się do Por Fiesta Club na cotygodniowe wydarzenie zwane Café Madrid. W miłej, kawiarnianej atmosferze, przy aromatycznej kawie ciekawie spędzisz czas oraz podszlifujesz język hiszpański rozmawiając z native speakerami! :)

Miłego zwiedzania i udanego pobytu w Krakowie! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz